
Kokią kainą ir kiek dar laiko ketinate mokėti už pastangas visur ir visada atitikti aukščiausius standartus pasaulyje, kuris iš esmės yra neidealus ir netobulas?
Labai kviečiu pasimokyti gyventi, leidžiant sau būti spontanišku, laisvu, laimingu, mylėti ir mėgautis kiekviena diena, nebijoti daryti, ką suplanavai ir nebesikamuoti dėl idealumą palaikančios gėdos ir menkumo jausmo.
Ir tikrai atsakingai sakau – tai įmanoma visiems, jeigu jau pavargai…
Psichoterapinės įžvalgos, remiantis realiomis klientų istorijomis, o pabaigoje sąmoningumo didinimo pratimas, naudojamas Geštalto terapijoje:
1. žmonės į terapeutus dėl perfekcionizmo nesikreipia, į terapiją jie ateina su visai kitomis problemomis: vis didėjančiu nerimu, panikos atakomis, įtampą keliančiu noru viską sukontroliuoti, nesugebėjimu pradėti suplanuotų darbų, siekti tikslų, pradėti kažką naujo, išsirinkti partnerį ar kurti šeimą ar, apskritai, nesugebėjimu niekuo džiaugtis gyvenime arba – atsiradusia depresija,
perdegimu, apatija. Ir tik konsultacijų metu išeinama į perfekcionizmą, kaip pagrindinę šių sunkumų ar sutrikimų priežastį.
2. Perfekcionizmas nėra sutrikimas, bet jis gali tapti sutrikimų priežastimi. Tai išmoktas elgesio modelis, būdas gyventi šiame pasaulyje, siekiant savo tikslų vieninteliu būdu – visame kame būti tobulu, idealiu.
Taip bandoma kompensuoti giliai viduje įsitvirtinusį įsitikinimą, kad jis yra kažkoks nevykęs, nepakankamas, nekoks, joks, dėl to nemylimas ir nepriimamas. Todėl, norėdamas būti svarbiu, mylimu, įvertintu, jis turi užsitarnauti kitų dėmesį, siekdamas nerealių, nepaprastų rezultatų.
Nepasiekus tos aukštos kartelės, jis giliai viduje jaučiasi tapęs niekuo, nevykėliu, apsišaukėliu, nes perfekcionistas mato tik 2 spalvas – juoda arba balta ir turi tik 2 pasirinkimus būti gyvenime – tai būti tobulu arba niekuo, nevykėliu, pasiekti idealų rezultatą arba nieko nedaryti… Šį įsitikinimą palaiko nepakeliamas gėdos ir menkumo jausmas.
3. Kaip tampame perfekcionistais?
Labai pritariu A. De sent Egziuperi – visi mes kilę iš vaikystės, ten ir išmokome gyventi taip. O vėliau, keliaudami gyvenimu, jį įtvirtinome ir kitose srityse, kituose santykiuose: mokyklą keitė studijos, darbas, vaikystės draugus – nauji draugai, kolegos, kaimynai, šeima…. O vidinis spaudimas sau vis didėjo.
„Pirmūno“ arba „geros mergaitės“ sindromas.
Tad, žmonėms, turintiems pažeistą (užaukštintą, paprastai kalbant – puikybę arba per žemą) savivertę, reikėjo augti kritiškoje, nuvertinančioje, per didelius lūkesčius ir atsakomybes užkrovusioje šeimoje, kurioje jis buvo vertinamas tik už aukščiausius rezultatus, tik už paklusnumą, tėvų lūkesčių išpildymą, liko vienintelis pasirinkimas, norint būti matomu, mylimu ir vertinamu – viską atlikti tobulai, nes tik taip jis galėjo būti vertas dėmesio ir meilės.
Perfekcionistais dažnai tampa turintys:
– narcisistinį charakterį – tai žmogus, kuris save mato ypatingu, idealiu ir pačiu geriausiu, nesvarbu kokioje srityje: savo darbe, motinystėje, sporte, mityboje…
– obsesinį charakterį– tai žmogus, kuris viską turi sukontroliuoti, laikosi griežtų taisyklių, nerodo emocijų, nekalba apie jausmus, nes dažniausiai ir nesuvokia, ką kada jaučia. Nusiraminti gali, darydamas tvarką: pagal dydį rikiuodamas pieštukus, sąsiuvinius ant stalo, lygina knygų nugarėles.
– hiperaktyvvų charakterį – tai žmogus vienu metu darantis daugvbę darbų, negalintis sustoti, pabūti vienumoje nieko neveikti, visada linksmas, bėga nuo liūdnų situacijų, filmų, istorijų. Sunkiose situacijose dar suaktyvėja, prisiima dar daugiau įsipareigojimų, kad tik
nelikti vienam su savimi. Tai dažnai tampa darboholizmo ir perdegimo priežastimi.
Gyvenimas eina, o jų pačių vertė jų akyse su amžiumi nesikeičia – kad ir kiek besistengtų, kad ir ko bepasiektų, jie visada yra kritiški sau ir nusivertinantys, bijantys aplinkinių kritikos, todėl iš paskutiniųjų besistengiantys būti idealiais visame kame. Ir tai neturi nieko bendra su gerai atliktu darbu ar tvarkingas gražiais namais.
Tai gyvybę, gyvastingumą, spalvas, netikėtumą, pokštus iš gyvenimo atimantis mąstymo ir elgesio būdas, besistengiant visur ir visame kame atitikti aukščiausius standartus.
Žinoma, kad tokios įtampos atlaikyti nebesugebama ir pradedama stabdyti save nuo naujų tikslų, svajonių, pasirinkimų.
Iš tikrųjų labai liūdna, kad šie žmonės patys sau atima tiek daug galimybių patirti gyvenimą, jaustis jame laisvu ir suvokti, kad kiekviena diena yra verta gyventi.
– Dažnai kartoju – jūs atėjote į šį pasaulį ne tam, kad nugyventumėte savo gyvenimą tobulai. Gyvenate, kad jaustumėte gyvenimą, mėgautumėtės, būtumėte smalsūs, spontaniški, kūrybiški, klystumėte ir augintumėte save su kiekviena klaida.
– Klaida ar kažkas, kas nepasisekė taip, kaip tikėjotės, nepadarė jūsų pačių klaida. Jūs ir su ta padaryta klaida esate vertingas, jūs nesubyrėjote, jūs tebeturite viską, ką ir turėjote – tas pačias puikias charakterio savybes, žinias, vertybes, kompetencijas. Visa tai niekur nedingo. Kasdien kartokite sau – Aš leidžiu sau būti vertingu, Aš esu pakankama, Aš įdomi, Aš pabandysiu ir nesieksiu kokio tai ypatingo rezultato, tiesiog mėgausiuosi tuo, ką darau….
Apsispręskime sustoti ir pasimokyti tvarkytis su savo perfekcionizmu, kad jis taptų mums padedančiu draugu, o ne gyvenimą atimančiu užkariautoju!
Pratimas, norintiems pabandyti didinti sąmoningumą Geštalto terapijoje naudojamu būdu:
1. Išmokite klausti savęs to, ko jūsų klaustų terapeutas:
KAIP tapau tokiu, kokiu dabar save laikau, KAIP tai veikia mano pasirinkimus dabar, KAIP aš reaguoju ir elgiuosi, KOKS mano pagrindinis poreikis ar noras šitoje situacijoje ir KAIP, kokiu būdu galiu tuos norus ar poreikius galiu patenkinti…
Atsakykite sau, geriausia raštu.
2. Dar galite tęsti pokalbį su savimi tokiais klausimais:
KUO aš tampu, kai siekiu/pasiekiu savo aukštų standartų ir KUO tampu, kai nepasiekiu arba kai jų netaikau sau ar kitiems,
KAIP tai pakeis mano gyvenimą, jei pasieksiu, o kaip – jei nepasieksiu…
3. Dar galite dirbti su „mąstymo klaidomis“, „vidiniais kritikais“ ribojančiais įsitikinimais… Tai padeda mano klientams, tikrai žinau – tai padės ir jums. Daugiau apie mokymus nuorodoje: https://danguolekrupovnickiene.lt/product/i-pagalba-perfekcionistui-kaip-isvengti-perdegimo-ir-leisti-sau-gyventi-netobulai-uztat-laimingai/
O dabar sakau – tiesiog leisk sau pabandyti!
Su meile, Danguolė